Ostravská firma GABEN vlastní revoluční technologii budoucnosti
Že to neznáte? Nevadí. Drama opadá, vše se vrací do zajetých kolejí. Doktoři díky náramku na zápěstí každého pacienta jednoduše zjišťují jeho cestu nemocnicí, předepsané léky i prodělané zákroky.
Přijde vám to jako sci–fi? V Ostravě už funguje jedinečná technologie, která mění nečekané scénáře ve skutečnost.
Investice do speciální technologie se firmám rychle vrátí
„Chytré RFID kódy mají obrovské možnosti uplatnění. Využití v nemocnici je jen jedním z příkladů, na jehož realizaci už pracujeme. Chystáme je ale také třeba pro hasičský záchranný sbor,“ vysvětluje Jakub Unucka z ostravské společnosti Gaben, která v současnosti jako jediná v České republice umí vyrábět speciální etikety opatřené RFID kódem.
Zatím je o ně zájem hlavně v logistice při manipulaci se zbožím. Podle Unucky je velkým překvapením, že převratnou novinku využívající špičkovou technologii nezačaly zavádět velké společnosti, zásobující například hypermarkety, ale spíše střední a menší firmy.
„Ukazuje to, kdo je v naší ekonomice tím pružným tahounem. V menších firmách rychle zjistili, že se jim investice do revoluční technologie rychle vrátí,“ myslí si Unucka.
Speciální linku na výrobu RFID etiket pořídila ostravská firma Gaben v roce 2011. V České republice je svým provedením ojedinělá a mnoho podobných není ani ve zbytku světa. V Gabenu ovšem předpokládají, že se systém sledování zboží pomocí RFID kódů rozšíří a bude se dále rozvíjet stejně rychle, jako třeba dříve mobilní telefony.
RFID kódy usnadňují práci a udržují přehled
Elektronické tagy opatřené anténkou a skryté pod papírovou lepicí etiketou mohou nejen usnadnit manipulaci se zbožím, výrazně zvýšit produktivitu, ale také posílit bezpečnost. To je jedním z důvodů, proč si systémy založené na RFID pořizuje stále více firem.
Díky malé ruční čtečce či čtecí bráně lze pomocí etiket opatřených RFID kódem okamžitě zjistit, zda si zákazník skutečně odváží zboží, které si objednal. Náklady na toto zařízení překvapivě nejsou vysoké, podle typu zařízení se pohybují v řádech tisíců nebo několika desítek tisíc korun.
RFID kódy mohou mít různé nosiče, například přívěšky na klíče, plastové karty, šroubky nebo krabičky. Zatím nejčastější jsou papírové etikety. Ty umí společnost Gaben vyrábět v podstatě v jakémkoliv požadovaném rozměru bez ohledu na množství, protože nepoužívá obvyklé výsekové formy s pevnými rozměry. Z jednolitého pásu řeže samolepky laser, který lze na lince jednoduše nastavit pro libovolný rozměr, třeba k vyseknutí jediné samolepky. Výrobní cena takové chytré etikety opatřené elektronickým kódem se pohybuje kolem tří korun.
Systém, který má budoucnost nejen na evropském trhu
Myšlenku bezkontaktní identifikace umějí čeští odborníci již dnes prakticky využít v různých odvětvích, například v letectví, farmacii, zdravotnictví, automobilovém průmyslu či poštovních službách. Na aplikovaném výzkumu se spolu se specialisty z firmy podíleli a dále podílejí i výzkumníci a studenti z Technické univerzity v Ostravě. Vybudování ostravské linky, která přišla na 20 milionů korun, podpořila finančně Evropská unie ze svého Operačního programu Podnikání a inovace. Podle odhadů odborné komise Evropské unie bude už letos na evropském trhu zapotřebí několik miliard takovýchto chytrých samolepek. Pro firmu Gaben se tak otevírá velké pole působnosti nejen v samotné produkci chytrých etiket, ale také v uplatňování výsledků vlastního výzkumu.
Společnost GABEN, spol. s r.o. je druhou nejlepší inovační firmou Moravskoslezského kraje za rok 2013.