Data z minulosti podkladem pro úspěch v budoucnosti
Constellium Extrusions Děčín, s.r.o.
- Název: Data z minulosti jsou podkladem pro úspěch v přítomnosti a budoucnosti
- Konotace: Systém sběru dat GBCLINE
- Zákazník: Alcan Děčín Extrusions
- Hardware: Tiskárny etiket DATAMAX, snímače Toyota DENSO, stacionární terminály GB200x
- Doba realizace: 2 roky (1999-2000), upgrade průběžně
- Rok: 2000
- Objem dodávky: >10 mil Kč
- Servis zařízení: 7x24, reakční doba 24 hodin
Situace
Firma Alcan Děčín Extrusions s.r.o patří k největším evropským výrobcům lisovaných hliníkových profilů, trubek a tyčí. Většinovým vlastníkem je nadnárodní kanadské konsorcium ALCAN.
Výroba je členěna do několika středisek (tavírna, lisovny, expedice) s technologickou následností. Prvotním produktem je hliníková vsázka, ze které jsou v tavírně odlity polotovary – čepy. Na lisovnách jsou z čepů lisovány různé profily s možností dalších pomocných operací. Veškerá produkce je expedována expedičním střediskem. V roce 2007 byla uvedena do provozu lisovna v Levicích na Slovensku.
Výroba je 100% zakázková, s plánováním všech výrobních operací. Na většině operací je sledována rozpracovanost, mezi středisky je prováděno „účetní“ odvádění skutečně vyrobeného množství. Od roku 2007 je implementován informační systém SAP R/3, který nahradil takřka všechny „jednoúčelové“ softwarové systémy.
Řešení
Systém sběru dat GBCLINE se zaváděl z několika důvodů:
- několika násobná duplicita zadávání a přepisování údajů na různých platformách
- neexistence sdílení všech pořízených dat, zpoždění při aktualizaci
- nestabilita, pomalost a časová náročnost údržby a vývoje SW produktů
Ideou celého řešení bylo veškerá data zapisovat jen jednou a to na místě jejich vzniku. Proto se rozhodlo o přesunu pořizování dat přímo na jednotlivá výrobní pracoviště a to v elektronické podobě s možností opravy a doplňování takto vzniklých dat dílenskými dispečery. Současně s údaji o rozpracované výrobě jsou zadávány další technologické údaje.
Vazba mezi jednotlivými operacemi je dána přímo nadřazeném systému nebo je zajištěna pomocí identifikace čárovým kódem tak, aby všechny výrobní šarže byly zpětně dohledatelné až k počátku výrobního cyklu.
Vývoj systému v čase
Od první instalace v roce 1999, kdy se data zadávala ručně, se systém neustále vyvíjí až k dnešní podobě kompaktního MES systému, do kterého „tečou“ data ze všech autonomních řídicích systémů technologických zařízení. Po doplnění o nezbytné ruční údaje o výrobních dávkách a kvalitativních parametrech poskytují základnu pro nadřazené statistické a manažerské přehledy. Se systémem SAP R/3 jsou data vyměňována přes standardní rozhraní XI.