Unikátní výrobní linka chytrých etiket s revolučním RFID tagem

Bezkontaktní identifikace je rychlým a pohodlným řešením, které se dnes hojně využívá především při výrobě a skladování. Postupně se však dostává také do dalších úseků průmyslu. S její pomocí můžeme mnohem rychleji vykonávat činnosti, které byly dříve zdlouhavé. A nejen to, technologie RFID čili „Radio frekvenční identifikace“ zajišťuje větší bezpečí a přehled.

Významný pomocník pro jednodušší sledování pohybu

Technologie bezkontaktní identifikace má stále širší spektrum využití. Známe ji například u karet pro docházkové nebo přístupové systémy. Zásadní změna ale nastala zavedením RFID technologie do logistických procesů. V čem je tak unikátní? Největším přínosem může být například možnost číst (a zapisovat) data bezkontaktně, a to i na vzdálenost několika metrů a bez přímé viditelnosti.

Hlavní výhoda oproti klasickým čárovým kódům je ta, že RFID tagy jsou rozpoznatelné i skrz obal nebo kapsu. Tímto způsobem lze najedou přečíst až stovky kódů. Do paměti RFID tagů lze naprogramovat jedinečné číslo, což umožňuje sledovat celou historii jeho pohybu. Například u potravin lze vysledovat původ balíčku porcovaného masa, u léků třeba originální původ.

Způsob, jak efektivně zvýšit produktivitu práce

V poslední době se RFID systémy skvěle uplatnily především ve výrobě a logistice. Bezkontaktní a automatické čtení zapsaných údajů má své praktické výhody. Umožňuje výrazným způsobem navýšit produktivitu práce, což je dnes cílem téměř všech inovativních procesů. V této oblasti se RFID systémy hojně využívají také kvůli požadavkům obchodních řetězců a legislativnímu tlaku Evropské unie.

RFID tag, který je nosičem informací, může mít podobu přívěsku na klíče, plastové karty, šroubu, krabičky nebo samolepky. Samolepicí papírová etiketa s RFID kódem uvnitř se nazývá Smartlabel neboli „chytrá etiketa“ a je možné ji dále potisknout.

Zásadní výhodou „chytré etikety“ je možnost informace, která je uložena v paměti tagu, vytisknout také v textové podobě nebo v čárovém kódu. Tímto se dají používat obě technologie identifikace paralelně, což je praktické především tehdy, pokud nejsou technologií čtení RFID vybavené všechny části logistického řetězce. Výrobní cena chytré etikety s RFID tagem se pohybuje kolem 2 Kč, takže mohou jako jediný nosič splňovat podmínku rentability využití na kusových výrobcích a nevratných obalech.

Chytré etikety se vyrábějí v Ostravě

Ostravská společnost Gaben se rozhodla využít velké poptávky po těchto etiketách na evropském trhu. Počátkem roku 2011 zprovoznila výrobní linku SMARTLABEL, která umožňuje vyrobit „chytré etikety“ s RFID tagem v prakticky libovolného rozměru. První část linky tvoří výsekový stroj, který pomocí dvojice laserů vysekne z nekonečné papírové role libovolný rozměr a tvar etikety. Na rozdíl od klasického výseku představuje změna tvaru u laserového pouze softwarovou záležitost. To také umožňuje udržet stálou výrobní cenu samolepky při různém množství.

V další části linky se do vyseknutých etiket vkládá RFID čip s anténou. Každá etiketa se během výroby naprogramuje jedinečným číslem nebo potiskne trvanlivým termotransferovým tiskem.

Díky kombinaci laserového výseku a vkládání RFID tagů do samolepicích etiket lze při použití v praxi rychle nalézt optimální řešení a minimalizovat skladové zásoby. Proto mohou zákazníci výrazně snížit náklady na zavedení RFID technologie a začít ji co nejdříve efektivně využívat.

Výrobní linka SMARTLABEL je svými schopnostmi evropským unikátem a představuje další krok Moravskoslezského průmyslu směrem k Hi-tech technologiím. Za rok 2014 vyrobila firma Gaben již více než 10 miliónů chytrých etiket.

Majitel firmy Pavel Benda a výkonný ředitel Jakub Unucka

Vkládání RFID INLAY na stroji Muehlbauer IL 15000

http://www.youtube.com/embed/QNXeGfBvgeM

Laserový výsek na stroji ABG SABRE OMEGA

http://www.youtube.com/embed/202PXyL58PQ