Inovace dotykové technologie u terminálu GBTouch

Společnost SIEMENS Elektromotory s.r.o. již několik let využívá ve svých provozech průmyslové dotykové terminály GBTouch. Původní odporová dotyková technologie byla nahrazena infračervenou technologií.

Elektromotory Frenštát, odštěpný závod nadnárodní společnosti Siemens, již několik let působí na českém trhu a patří mezi přední světové dodavatele nízkonapěťových asynchronních elektromotorů. Hlavní klientelu tohoto závodu tvoří výrobci čerpadel, kompresorů a klimatizačních zařízení.

Situace

Za účelem odvádění výroby, zobrazování výrobní dokumentace a bezpapírové výroby bylo v letech 2010 až 2012 zakoupeno 120 kusů průmyslových dotykových terminálů GBTouch 22" od společnosti GABEN. Terminály byly vybaveny odporovou dotykovou vrstvou, která byla vzhledem k tehdejší situaci nejvhodnějším řešením, jelikož jiné dotykové technologie byly výrazně dražší a ne tolik rozšířené.

Životnost odporové vrstvy je omezena na statisíce dotyků, proto začalo po několika letech intenzivního používání docházet k jejím poruchám.

Řešení

Díky technologické evoluci, výzkumné činnosti a inovačním tendencím společnosti Gaben byla do průmyslového dotykového terminálu implementována nová dotyková technologie založena na infračerveném záření. Dotykové plochy využívající tuto technologii pracují na principu vzájemně se křížících horizontálních a vertikálních paprsků určujících přesnou polohu v místě jejich přerušení. Hlavními přednostmi obrazovek s infračervenou dotykovou technologií je jejich životnost a vysoká odolnost i díky bezpečnostnímu sklu, které je běžným používáním téměř nerozbitné. Infračervenou dotykovou plochu je možno ovládat jakýmkoli předmětem – prstem, rukavicí, tužkou.

Odštěpný závod společnosti Siemens, Elektromotory Frenštát, se proto rozhodl pro navrhované řešení společnosti Gaben, a to výměnu všech opotřebovaných odporových ploch terminálů GBTouch za plochy s infračervenou technologií. Výměnou těchto technologií ušetří společnosti Siemens 0,5 mil. korun, jelikož náklady spojené s výměnou komponentu jsou ve srovnání s opravou současné technologie méně než poloviční.

Bezpapírová výroba s GBTouch v závodě SIEMENS