Rozlišení tisku (DPI) u tiskáren

Jaké zvolit rozlišení tiskové technologie v termo a termotransferových tiskárnách 203, 300 nebo 600 DPI ?

  • 203 DPI (8 bodů/mm) – nejčastěji používané tiskové rozlišení pro tisk běžných 1D čárových kódů, běžných textů a jednoduchých grafických obrázků. Nejčastěji se využívá pro tisky paletových, balících etiket pro značení samotných výrobků, pokladní doklady, vážní etikety.
  • 300 DPI (12 bodů/mm) – se využívá tam, kde je zapotřebí tisknout 2D kódy s větším množstvím dat, drobné a rozsáhlé texty s drobnější grafikou.
  • 600 DPI (24 bodů/mm) – tato tisková kvalita u termo a termotransferového tisku najde uplatnění především při tisku na etikety s velkým důrazem na tiskové rozlišení a kvalitu, hlavně při tisku malých 2D kódů třeba na mobilní telefony, složité jemné grafiky a drobného písma, znaků a symbolů jako jsou například japonské a čínské texty.
 
Kvalita tisku je rovněž závislá na nastavení tiskárny, kde se jedná zejména o teplotu, rychlost a geometrii tisku. Důležitá je rovněž volba vhodného spotřebního materiálu, tedy etiket a termo-transferových pásek (TTR).
 
V případě potřeby nabízejí některé modely tiskáren možnost změny rozlišení tisku prostou výměnou tiskové hlavy. Vzhledem k tomu, že u mnoha tiskáren je v případě požadavku na změnu rozlišení tisku nutné vyměnit kromě tiskové hlavy rovněž další ND nebo firmware, případně není tato změna z důvodu konstrukce daného modelu možná vůbec, doporučuje se kontaktovat dodavatele s dotazem na možnost změny rozlišení tisku u konkrétního modelu tiskárny.Ukázka tisku tiskového rozlišení, kvalita může být zkreslena vlivem použitého skeneru.