Rychlá a spolehlivá identifikace nejen pro palety
Siemens elektromotory, s.r.o., odštěpné závody Frenštát a Mohelnice
- Název: Rychlá a spolehlivá identifikace nejen pro palety
- Konotace: Automatická identifikace ve výrobním cyklu lisovny
- Zákazník: Siemens elektromotory s.r.o. Frenštát a Mohelnice
- Hardware: Snímače RFID, stacionární terminály GB200x, snímače Toyota DENSO a HELYOM TXCOM
- Doba realizace: 6 měsíců, upgrade průběžně
- Rok: 2003
- Objem dodávky: >20 mil Kč
- Servis zařízení: 7x24, reakční doba 2 hodiny
Situace
Od roku 2004 probíhá ve Frenštátském závodě projekt Growth 2008, který směřuje ke zdvojnásobení výrobních kapacit. Součástí tohoto procesu byla i koncentrace lisování statorových a rotorových plechů z několika menších lisů do dvou nových lisů SCHULER, které zásobují nejen vlastní závod ve Frenštátě. Velmi vysoká výrobní kapacita lisů (desítky vyrobených palet za hodinu) si vyžádala nejen stavbu nového, plně automatizovaného zakladače, ale i změny v organizaci výroby. Celý proces výroby plechů a jejich následného zpracování do svazků bylo nutno co nejvíce zautomatizovat a zrychlit, neboť jakékoli zastavení lisů znamená vysoké finanční ztráty.
Průběh výrobního procesu
Počátek výroby je u jednoho ze dvou lisů. Jeho obsluha zadá na stacionárním terminálu číslo zakázky a šarži plechu (čárový kód) a identifikuje osádku lisu (osobní RFID karty). V okamžiku, kdy je paleta hotová a odjíždí z lisu po dopravníku směrem k zakladači, zasílá řídicí systém lisu SIMATIC do naší terminálové sítě informaci o počtu a typu výlisků. Za lisem je přečteno číslo palety RFID snímačem a zkompletovaná informace je předána systému SAP R/3. Ten vydá příkaz zakladači k naskladnění palety do konkrétní buňky.
Na ostatních pracovištích rozmístěných podél regálového zakladače, funguje systém obráceně. Obsluha na stacionárním terminálu zadá číslo zpracovávané zakázky a SAP R/3 mu přes regálový zakladač začne posílat konkrétní palety. Jejich zpracování obsluha opět potvrzuje na stacionárním terminálu. Takto je identifikován nejen pohyb materiálu a rozpracovanost zakázek, ale i produktivita jednotlivých pracovníků.
RFID identifikace palet se využívá rovněž v centrálním skladu, kde jsou systémové vozíky vybaveny čtečkou RFID a stacionárním terminálem s bezdrátovým přístupem do SAP R/3. Čtecí zařízení s dosahem cca 30cm je umístěno na vidlích. Při nabrání palety na vidle je přečteno číslo palety a při ukládání do regálové buňky i číslo buňky, které je uloženo v RFID čipu na nosné traverze.
V sesterském závodě v Mohelnici se ukázalo jako výhodnější použití čárových kódů, neboť palety jsou kovové a k poškozování etiket nedochází. Princip práce se stacionárními terminály s ON-LINE vazbou na SAP je použit i zde.